Wycisz się, wyjdź na spacer

Wycisz się, wyjdź na spacer

Nie ma to jak spacer, gdy wokół Polska jesień odgrywa swój spektakl.
Ile czasu poświęcamy w ciągu dnia na wyciszenie? Ile jest go w ciągu tygodnia czy miesiąca. Finalnie ile mamy takich chwil w ciągu roku? Z założenia, nie ma ich wiele. Świat pędzi jak Forest Gump, nie chce się zatrzymać. Biegnie i biegnie. Staramy się za nim nadążyć, zapominając o prostych rzeczach, krótkich chwilach refleksji, które nie kosztują nas nic. Oprócz czasu.

Być może zaraz po przebudzeniu mógłbyś stanąć w oknie, wbić wzrok w niebo, w przechodzących ludzi, w cokolwiek i zastygnąć na chwilę oddając się chwili refleksji i wyciszenia? Wiadomo, nie ma na to czasu. Jednak, potrzeba na to dosłownie chwili. To jest Twój prywatny czas na poukładanie bieżących spraw. Daj sobie taką chwilę w ciągu dnia. Rano, popołudniu, wieczorem. To bez znaczenia.

Wycisz się, wyjdź na spacer

Sam korzystając z chwili odpoczynku w moim życiu mogę zrobić to o każdej porze dnia. Spacer jest moją ulubioną formą wyciszenia się. Świeże wiejskie powietrze, z dala od zgiełku ulicy, od obowiązków, od wszystkiego. Wszystko to w otoczeniu przyrody.

Nie każdy ma ogród, a tym bardziej całą przestrzeń do eksploracji za swoim domem. Dlatego warto jest znaleźć taki kąt, takie miejsce, z którego będziesz mógł w skupieniu wpatrywać się w coś zwyczajnie niezwykłego.

Siedząc codziennie za biurkiem komputera, w domu czy w pracy, nie mamy czasu na podziwianie otaczającego nas piękna. Wystarczy wyjść na chwilę, spojrzeć szerzej na to co nas otacza. Zastanowić się nad kilkoma sprawami. Być może mamy problemy, z którymi sobie nie radzimy zbyt dobrze. Właśnie takie chwile spokoju, opanowania i wyciszenia dają nam możliwości, z których nie zdajemy sobie sprawy. Zmienia się nasz nastrój, nastawienie. Emocje i stan w jaki możemy się wtedy wprowadzić są po naszej stronie.

Kilka dni w połowie listopada na południu Polski były wyjątkowo śliczne. Wiało chłodem. Słońce przebijało się przez obłoki chmur. Zwierzęta łapiące ostatnie jesienne promienie słońca. Tak wyjątkowo pięknych dni nie ma w ciągu roku zbyt wiele.

Przyroda skrywa swoje tajemnice, ponieważ jest wyniosła, a nie dlatego, że chce nas wywieść w pole.

– Albert Einstein

Zwykły spacer może przynieść wiele radości. Pozwala dostrzec piękno przyrody, którego nie potrafimy dostrzec na co dzień. Wcale nie trzeba zapuszczać się w góry, w gęsty bór. Stań w oknie na siódmym piętrze swojego mieszkania lub wyjdź na zewnątrz, zaczerpnij świeżego powietrza (w Krakowie zastanów się nad tym dwa razy). To wystarczy. Już masz tą chwilę dla siebie.

Zmieniając obrazy i dźwięki, zmieniamy też odczucia na dany temat.

– Anthony Robins

Masz myśli, które nie dają Ci spokoju? Męczy Cię pewna sprawa? Zmiana otoczenia (obrazu) jest w stanie wpłynąć na Ciebie pozytywnie. Dając Ci zupełnie inną perspektywę na otaczającą Cię rzeczywistość. Zmiana dźwięków to niekoniecznie wyrwanie się z miasta, jak najdalej od jego hałasu. Może to być właśnie ta chwila wyciszenia przy oknie. Wtedy kiedy miasto dopiero budzi się do życia.

Dopóki nie spróbujesz, nie dowiesz się jaką wielką siłę i energię daje taka krótka chwila. Daj sobie szansę.

Bądź moim stalkerem na Bloglovin