Pomysłowa grupa zaufania - ed catmull i jego 7 cennych wskazówek

Pomysłowa grupa zaufania

A wewnątrz: Historia filmu Ratatuj i przypadkowe spotkania w otwartej przestrzeni.

Ed CatmullPomysłowa grupa zaufania to termin, którego użył Ed Catmull w trakcie (już) zeszłorocznej konferencji Global Leadership Summit. Dla nie wtajemniczonych. Ed Catmull to współzałożyciel Pixara oraz prezes Studia Animacji Walta Disney’a. Jego książka „Kreatywność S.A.” to ponoć sama kwintesencja zasad zarządzania, które implementował w trakcie kierowania tak niesamowicie kreatywną grupa ludzi jaka pracowała i nadal pracuje w szeregach Studia Pixar czy Walta Disney’a. Nie możemy również zapomnieć, że pan Catmull to zdobywca 5 Oscarów! Między innymi za krótkometrażowy film pt. „Gra Geriego”. Zapraszam do Świata Kreatywności Eda Catmulla.

Myśleliście, że zostawię Was bez odsyłacza do wspomnianego filmu? Nic z tego! 🙂

To co jest i będzie głównym przesłaniem Studia Pixar to jego produkcje filmowe, historie i opowieści, które stoją za powstawaniem każdej z nich. Nawet ta krótka historia dziadzia Geriego jest niezwykle wymowna i można ją interpretować na wiele różnych sposobów.

POMYSŁOWA GRUPA ZAUFANIA – ED CATMULL

1. MOC OPOWIEŚCI

To główna siła produkcji Studia Pixar. Przypomnijcie sobie choćby kilka tytułów z ich stajni:

 • Toy Story (1995)
 • Dawno temu w trawie (1998)
 • Potwory i spółka (2001)
 • Gdzie jest Nemo? (2003)
 • Auta (2006)
 • Ratatuj (2007)
 • Uniwersytet potworny (2013)
 • W głowie się nie mieści (2015)

.

Patrząc na te wszystkie tytuły uśmiecham się w sobie z kilku powodów. Po pierwsze uświadamiam sobie, że Pixar towarzyszy mi i Wam od ponad 10 lat. Dorastałem oglądając bajki, dziś nazywamy je filmami animowanymi, Pixara. Po drugie, większość z nich to naprawdę genialne filmy! Ostatnio widziałem Inside Out, czyli „W głowie się nie mieści”. Jako mały dzieciak widziałbym kolorową historię, pokazującą jak ważni są dla nas przyjaciele. Ogólnie, że jest wesoło. Przejąłbym się niepowodzeniami Riley i Joy (czyli Radości). Teraz, jako duży dzieciak, zachwycałem się tym w jaki sposób pokazana została niebywale skomplikowana praca mózgu, która wpływa na nas samych, na nasze cechy charakteru, podejmowane i niepodejmowane decyzje. Według mnie mistrzostwo. I właśnie to w jaki sposób podopieczni Eda Catmulla tworzą swoje produkcje filmowe jest niesamowite! Czy słyszeliście o kulisach powstawania Ratatuja?

HISTORIA RATATUJA

Ekipa Pixara spędziła tydzień na ulicach miasta (czy był to Paryż?) jeżdżąc motocyklem i zatrzymując się w 5 najlepszych restauracjach – wszystko po to, aby jak najlepiej zrozumieć środowisko, o którym przecież chcieli stworzyć animacje z punktu widzenia zacnego szczurka.

Pamiętacie, że akcja filmu toczy się również w paryskich kanałach? Wiele też w filmie wody w szerszym zakresie (np. w kuchni, rzeka Sekwana). Co zrobił jeden z koordynatorów z działu cieni i kolorów(?)??? Wskoczył do Pixarowskiego basenu w stroju szefa kuchni i fartuchu! Chciał zobaczyć, które części będą przylegać do jego ciała, a które nie, które z nich wypełnią się wodą. Wszystko w imię bycia autentycznym! To główna wartość, którą dzieli się z nami zespół Eda Catmulla.

Jeśli uda ci się zebrać odpowiedni zespół, także pomysły mogą okazać się właściwe

– ED CATMULL

2. NIE BĄDŹ UPARTY

Podstawową zasadą dokonywania trafnych decyzji jest brak przywiązania do swoich pomysłów i przebrnięcie przez nie, aż do wyboru tego najlepszego. Cała sztuka polega na tym, aby umysł pozostawał giętki i plastyczny. Otwarty na nowe rozwiązania i propozycje.

Zawsze staraj się zatrudniać ludzi mądrzejszych od siebie.

– ED CATMULL

Właśnie tak Ed Catmull tworzy od zawsze swoją pomysłową grupę zaufania. Od podstaw. Od tych, których uważa za mądrzejszych od siebie. Ponieważ pamięta, że zawsze gdzieś tam pod drodze możesz zgubić obiektywizm. Wtedy musisz otaczać się kimś komu ufasz. Taka grupa tworzy więzi znacznie mocniejsze i trwalsze niż te, które tworzą się między przeciętnymi współpracownikami. Tylko przyjaciel powie Ci, że robisz coś, źle. Zwróci uwagę na Twoje niedociągnięcia. Ale przyjdzie także z dobrą radą. Grupa przyjaciół jest wstanie przedłożyć swoje relacje ponad dobro produkcji, po to, aby powstał dobry film. Razem się wspierają, ale także udzielają konstruktywnej krytyki. Pomysłowa grupa zawsze powie prawdę, będąc przy tym kreatywna, pomysłowa i chętna w rozwiązywaniu problemów.

3. KULTURA SZCZEROŚCI I AKCEPTOWANIA PORAŻKI

Nikt nie lubi porażek. Jednak to one budują nasze doświadczenie i wzmacniają nasze poczucie dążenia do poprawy, doskonalenia się czy przewidywania. Jednak warto pamiętać, że porażka to nie klęska. Jest tylko to co wychodzi na samym końcu z danej sytuacji. Produkt. Rezultat. Dlatego pan Catmull widzi to w ten sposób. Jeżeli popełniać błędy i doznawać porażek to tylko w myśl zasady:

STARAJ SIĘ POPEŁNIAĆ porażki wcześniej, ze świadomością, że prędzej czy później tak by się stało

To na pozór brzmi co najmniej nierozsądnie. Ale warto spojrzeć właśnie na porażki jako środek do osiągnięcia wytrwałości, która w końcu zostanie wynagrodzona. Efekty przyjdą prędzej czy później. Tak jak porażki i błędy.

4. OGRANICZENIA SĄ DOBRE

Dlaczego? Bo zmuszają nas do działania, do kreatywnego podejścia do tematu. Ograniczenia w postaci czasu czy budżetu są tak naprawdę czymś pożądanym. Oczywiście sami nie lubimy nakładać na siebie żadnych ograniczeń. Jednak w większości przypadków (na szczęście) nie zależy to od Nas. Jaki płynie z tego morał?

NIE WARTO SPĘDZAĆ ZBYT WIELE CZASU NAD JEDNĄ RZECZĄ

Pamiętajcie, że chodzi tutaj o tworzenie aury kreatywności, którą stymuluje choćby brak czasu lub braki w budżecie. Nie mówię o ograniczaniu wolności twórczej i swobody człowieka.

Jeśli w twojej organizacji są ludzie, którzy nie mają swobody działania, przegrasz.

– Ed Catmull

 5. ZMIANA PERSPEKTYWY

Zaczniemy od kawałka Łony i Webbera.

…uczę moje dni zmiany perspektywy
i każdemu z nich co tak pilnie oka strzeże
mówię patrz trochę szerzej patrz trochę szerzej…

Jedną z najważniejszych spraw, które dotyczą jakiegokolwiek projektu, choćby projektu pn. „TWOJE ŻYCIE”, należy wyciągać wnioski. Introspekcja. To jest słowo klucz, którego szukamy. Wyciąganie wniosków w trakcie trwania jakiegoś zadania czy choćby projektu, to coś jeszcze ważniejszego. Podejmowanie decyzji w oparciu o przemyślenia jest o wiele bardziej efektywnym sposobem działania, niż podejmowanie decyzji w oparciu o emocje (przeważnie). Zatem pamiętaj. Warto czasem się zatrzymać i zastanowić. Stań z boku. Kontynuując. Łona i Webber…

…ale przestań wszystko wiedzieć zacznij pytać
i nawet bez ambicji że cokolwiek dostrzeżesz
patrz trochę szerzej patrz trochę szerzej…

To jak ciężko jest wejść w czyjeś buty lub zmienić swój punkt widzenia na zupełnie inny wie każdy z Was. Nikt nie powiedział, że to łatwe. Nasza zgoda na przyjęcie jakiegoś poglądu/wartości zajmuje chwilę. Jednak stosowanie i praktykowanie zabiera znacznie więcej czasu. Tutaj wychodzi tak naprawdę siła naszego charakteru. To jak wielka jest różnica między tym w co wierzymy, a co praktykujemy, świadczy o zaawansowaniu w znajomości samego siebie i sprowadza się do prostego pytania. Czy nie okłamujesz samego siebie?

6. PRZYPADKOWE SPOTKANIA PRZY OTWARTEJ PRZESTRZENI

Przypadkowe spotkania są super! Szczególnie, gdy nie ogranicza nas przestrzeń! Co mam na myśli pisząc/mówiąc otwarta przestrzeń? Kiedy zajrzycie do Studia Pixar w Kalifornii, nie będę musiał Wam zbyt wiele wyjaśniać. Spójrzcie tylko na te zdjęcia! <— tutaj jeszcze więcej —> MOŻNA POWIĘKSZAĆ!

Nie działaj zawsze na tych samych zasadach. Robiąc coś nowego wyjdź w teren i naucz się czegoś o czym nie masz pojęcia. To właśnie o tego typu praktyce i działaniu wspomina Ed Catmull. Trzeba poszerzać swoje horyzonty wychodząc na przeciw wyzwaniu. Tak jak wspomniałem wyżej, daj się ponieś jak pracownik Pixara! Będzie wesoło, to na pewno!

MUSIMY UDAĆ SIĘ W NIEZNANE, ABY UCZYNIĆ SWOJĄ HISTORIĘ WIARYGODNĄ

– Ed Catmull

7. WYCISZENIE

Ważnym doświadczeniem, którego warto spróbować jest wyciszenie się. Możemy też spróbować medytacji. Wyjechać w góry, tak jak ma to w swoim corocznym rytuale właśnie pan Ed Catmull. Cokolwiek. Zobaczycie jak trudno jest wejść w całkowity stan skupienia i wyciszenia. Sam próbowałem, wiem co mówię. Najtrudniejsza jest faza wejścia w wyciszenie. Wierzcie mi lub nie, ale całkowicie wyciszyć możecie się jedynie wtedy, gdy odetniemy się od tego co odwraca naszą uwagę. Telefony, email, blog, praca. Jednym słowem natłok informacji musi zostać ograniczony do zera! Pierwsze 3 dni mogą być niezwykle trudne. Tak, nie mówię tutaj o godzinach lecz dniach! Co daje nam taki stan wyciszenia? Pan Ed widzi to w ten sposób:

 • natura innego spojrzenia,
 • uspokojenie się, brak potrzeby ciągłego bycia w ruchu (w biegu),
 • najgorsze pierwsze 3 dni —-> potrzeba relaksu, wyluzowania się,
 • faza końcowa – spokój ducha i otwartość umysłu.

,

W trakcie takiego wyciszenia doświadczamy wiele myśli, których nie dopuścilibyśmy do siebie będąc w ciągłym stresie, w ciągłym biegu.

BONUS

Schemat wg, którego pracuje i dyskutuje pomysłowa grupa zaufania Studia Pixar:

ZESPÓŁ – ROZMOWA – JAK RÓWNY Z RÓWNYM – NIE ZAWSZE TO WYCHODZI – JEDNAK KAŻDY SŁUCHA – KAŻDY MÓWI

SUKCES JEST WYPADKOWĄ ZAANGAŻOWANIA WSZYSTKICH

 

.

.

Cały wpis oparty o wiedzę zebraną w notatkach podczas konferencji #GLS15 w Krakowie.