Polski kościół w Budapeszcie

Polski kościół w Budapeszcie

Jak dotrzeć do miejsca, w którym odnajdziesz spokój duszy.Dziś króciutki wpis, o tym jak trafić do polskiego kościoła w Budapeszcie. Droga dojazdu, przystanki i wreszcie sam kościół. Pomocny wpis dla szukających takiego miejsca, właśnie w Budapeszcie.

POLSKI KOŚCIÓŁ W BUDAPESZCIE

Krótka informacja na temat samego kościoła. Jest to Polska Parafia Personalna w Budapeszcie, tzw. Księża Chrystusowi. W parafii oprócz księdza Krzysztofa Grzelaka, działają Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Jest ich dwie, imion niestety nie pamiętam.

Parafia znajduje się pod adresem 1103 Budapest, Óhegy u. 11. Zaraz obok kościoła znajduje się przystanek o tej samej nazwie co ulica, z dodatkiem park. Óhegy park, bo tak się właśnie nazywa. Znajduje się on zaraz przy parku o tej samej nazwie.

Jak dojechać do tego przystanku? Najważniejsze to dostać się w jakikolwiek sposób pod Stadion Ferenca Puskása. W najłatwiejszy sposób uczynimy to przy pomocy metra czerwonego, M2. Kierując się w stronę Örs vezér tere, wysiadamy na przystanku Puskás Ferenc Stadion, zaraz za przystankiem Keleti pályaudvar. Stamtąd już kilka kroków do przystanku, z którego musimy złapać autobus numer 95. Oczywiście są inne sposoby na dostanie się pod stadion, ten jest wg mnie najprostszy i najszybszy. Poniżej prosty plan jak znaleźć przystanek, z którego należy wsiąść do autobusu numer 95. Wysiadamy z punktu 1 i poruszamy się do punktu 2, który jest także naszym przystankiem powrotnym.

Ważne jest żeby nie sugerować się stadionem aż tak bardzo, gdyż obok siebie znajdują się dwa. Ten starszy, o którym już wspomniałem, wyglądem przypominający Stadion Dziesięciolecia, no może przesadziłem. Natomiast pierwsza w oczy rzuci się nam arena sportowa, Papp László Budapest Sportaréna. To jest już bardziej nowoczesny obiekt.

Kiedy wsiądziemy już do autobusu numer 95, zostajemy w nim przez kolejne 8 przystanków, aż do wspomnianego Óhegy park. Zresztą przy nim zobaczymy kościół, więc od razu zorientujesz się, gdzie wysiąść. Dla pomocy przygotowałem drugą cześć pomocnego planu. Wysiadasz w punkcie numer 1, a chcąc wrócić po mszy św. idziesz w stronę punktu numer 2.

Warto dodać, że msze w kościele odbywają się w niedzielę trzykrotnie, o 9:00 w języku węgierskim oraz o 10:30 i 18:00 w języku polskim. W tygodniu msze poranne są po węgiersku o 7:30, natomiast w każdy piątek o godzinie 17:00 msza odprawiana jest w naszym ojczystym języku.

Mam nadzieję, że ta mała pomoc komuś w przyszłości się przyda. Sam kościółek bardzo fajny, choć siostra miała inne zdanie. Przyjemną i ciekawą stroną jest to, że w liturgii słowa biorą udział sami parafianie, więc w trakcie mszy czytanie pierwsze i drugie oraz psalm wykonywane jest przez przybyłych wiernych.

Zostawiam wam jeszcze kilka zdjęć ułatwiających dotarcie na wskazane miejsce. Jak kościół wygląda od środka, możecie zobaczyć w galerii na stronie parafii.