Movember. Wąsopad

Movember – mężczyzno zapuść wąsa

Jedna z najbardziej pomysłowych i oryginalnych kampanii społecznych.

Movember czyli Wąsopad

Mevember, to zlepek dwóch angielskich słów: moustache i November. Właśnie z tego powodu akcja ta trwa przez cały listopad. Charakteryzuje ją przede wszystkim pomysł, męski znak rozpoznawczy – wąsy. Wąsy są logiem kampanii i to wąsy mają być tym źródłem przekazu, sposobem wyrażania poparcia dla akcji. Dlaczego wąsy? Znowu kobiety są dyskryminowane! Nie tym razem.

W całej tej akcji chodzi o poszerzanie wiedzy i uświadamianie mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty. To właśnie o Nasze zdrowie, zdrowie facetów chodzi w tej kampanii. Wąsy mają jedynie być jej znakiem rozpoznawczym. Bo przecież nie zapuszczanie wąsów jest jej głównym celem. Nie od dziś wiadomo, że temat ten nie był nigdy czymś wygodnym, o którym pragnie rozmawiać każdy facet. Postrzegany raczej w ramach czegoś wstydliwego, a nawet uwłaczającego godności mężczyzny, jego witalności i męskości. Prawdziwy samiec alfa nie choruje, nie boryka się z takim problemami. Nonsens!

O tym się mówi

Głównym aktywistą akcji Movember w naszym kraju jest strona Movember Polska, która została stworzona właśnie w tym roku. To właśnie na niej można się dowiedzieć jak jest cel akcji, jak badać się samemu, a także zobaczyć jak wielu ludzi zaangażowanych jest w ten projekt. Od ambasadorów przez imprezy i spotkania, aż po bieg dla jaj. Najbardziej charakterystyczne i wręcz oczywiste wydają się być spotkania w barbershopach w całej Polsce. Co jak co, ale lepszego miejsca dla zarostu nie znajdziecie. Oprócz standardowej pielęgnacji swojego Wąsa, odbywają się w nich spotkania z organizatorami akcji Movember. Ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce do rozmowy na ten temat, wśród brodatych, tryskających testosteronem facetów!

Do propagowania akcji w poprzednich latach przyłączały się też inne środowiska, najczęściej związane ze sportem. W sezonie 2012/2013 byli to zawodnicy polskiej ligi hokeja, w 2013 dołączyli do nich dziennikarze stacji Canal+ (tutaj możesz zapuścić swojego wąsa), a rok później siatkarze PlusLigi. Canal+ szczególnie miał wielki wpływ na zasięg tej akcji, gdyż za nimi podążali piłkarze i trenerzy T-Mobile Ekstraklasy.

Movember dla Pań

„Drogie Panie, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to Wy macie największy wpływ na nasze zdrowie. To Wy każecie nam iść do lekarza i to Wy znacie nas najlepiej – czasem nawet lepiej, niż my siebie sami.” Oczywiście organizatorzy nie zapomnieli o tym jak ważne w tym wszystkim jesteście Wy, nasze dziewczyny, nasze kobiety, nasze małżonki. Dlatego kieruję ten wpis w szczególności do Was.

My faceci uwielbiamy być męscy, ale nie mówimy o tym. Chcemy być niezniszczalni, choć nikt taki nie jest. Nie lubimy się nad sobą rozczulać, a ból znosimy w milczeniu. Lubimy podejmować wyzwania, a z małych spraw cieszymy się jak z wielkich zwycięstw. Jednak bez Was nie moglibyśmy pozwolić sobie na bycie słabym. To przy Was miękniemy. Macie na nas ogromny wpływ i Wasze zdanie jest równie istotne. Nie pozwólcie zasłaniać się swoim facetom dumą. Przekonajcie ich do tego, że warto.

Garść statystyk

Powołując się na dane ze strony zwrotnikraka, rak jąder to najczęściej dotykająca młodych mężczyzn odmiana nowotworu. W Polsce co roku odnotowuje się 800 przypadków wykrycia raka jąder. Najważniejsze jest jednak to, że jego uleczalność ma wysoki wskaźnik. Jedynym warunkiem jest wczesna diagnoza. Bez naszej inicjatywy i zaangażowania nie uda się nam ta sztuka.

Obietnica

Niech każdy z Was, drodzy panowie obieca sobie, że do końca tego miesiąca poczynicie odpowiednie kroki w kierunku poszerzenia swojej wiedzy w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty. Zaplanowanie wizyty u lekarza będzie pierwszym krokiem. Wyobraźcie sobie to spotkanie, nie jako oznakę słabości czy utraty męstwa, lecz zupełnie odwrotną sytuację. Niech taka wizyta będzie dla was wyzwaniem i obowiązkiem w jednym. Nazwijcie ją inwestycją w zachowanie swojej męskości i witalności. Pamiętajcie, że czas ma tutaj niebagatelne znaczenie! Zachęcam do zapoznania się z ambasadorami akcji. Jednym z nich jest Krzysiek, który w tym miejscu, opowiada swoją historię.  Badanie siebie nie jest wstydem. Jest braniem pełnej odpowiedzialności za swój stan zdrowia.

Pierwszy kontakt

Lekarz rodzinny to pierwsza osoba, z którą możecie się skontaktować. Zróbcie to niezależnie od tego czy uważacie, że badania na własną rękę uznaliście za wystarczające. Zachęcam Was gorąco do tej praktyki i do dzielenia się tą ważną informacją z innymi.

Know-How

Some informations for my foreign-language friends. Have you ever heard about Movember? If not, you need to check out Movember site in your language for more informations about this action. For me it’s very important to share this knowledge with you guys. In a nutshell it is about testicular cancer. Awareness how to detect and how to cure it’s the most important knowledge. It’s not a shame for you, my dear men to visit a doctor. Being responsible for your health, for your future. This is what we call being a man. Be a man!