Jezioro marzeń - Balaton

Jezior marzeń – Balaton

Największe jezioro na Węgrzech i zarazem największa sadzawka Europy Środkowej.

BALATON

Dziś temperatura w Polsce i na Węgrzech przekracza 30°C. Idealny dzień na wypad nad wodę. Jesteś w Budapeszcie na dłużej niż chwilę? Weź samochód lub wskakuj w pociąg bezpośrednio nad Balaton. Od stolicy Węgier, to tylko 80 km. Dodaj do tego, że przez połowę czasu jedziesz wzdłuż jeziora Balaton, podziwiając jego ogrom i bezkres. Mega widok!

DOJAZD POCIĄGIEM

W trójkę wybraliśmy się właśnie pociągiem (stacja Déli pályaudvar), który odjeżdża regularnie, kilka razy dziennie w stronę Balatonu. Na miejsce naszego dwudniowego wypoczynku wybraliśmy miejscowość Balatonfenyves. Wszytko pięknie i wspaniale. Zarezerwowany domek w niskiej cenie 100 metrów od jeziora, ponoć z widokiem z balkonu na Balaton. W cenie 120 zł za noc od pokoju nie spodziewałem się cudów. Najważniejszy był Balaton.

NIE WIERZ WE WSZYSTKO, MIEJSCÓWKĘ SPRAWDZAJ SAM

Jak się okazało nie wszystko, co napisane jest na booking.com okazało się prawdą. Czy byłem zdziwiony? Nie, ale lekko zdegustowany. Co prawda pokój był, ale oprócz tego nic więcej nie okazało się prawdą. Ogarnięciem miejscówki się nie zajmowałem, dlatego nie nawtykałem właścicielowi, który po naszych uwagach powiedział do nas; „bierzecie ten pokój czy nie?!”. Nie było obiecanej działającej lodówki, dostępu do działającej kuchenki czy możliwości ugotowania wody. O widokach z balkonu już nie wspomnę. Opłaty za media też nie uwzględniono w ofercie. Ważne żeby zwracać uwagę na coś takiego jak podatek lokalny czy opłata klimatyczna. W ramach rekomendacji, nie polecam Villi Galamb w Balatonfenyves. Za to polecam poszukać innej miejscówki w tej miejscowości bo warunki do aktywnego wypoczynku, spacerowania, możliwości imprezowania czy zakupu wina są bardzo dobre.

NAJLEPSZE MOLO NAD BALATONEM

Co nam popsuł nieprzyjazny właściciel, to nam wynagrodziło jezioro marzeń, Balaton! :.) Świetna, choć wietrzna pogoda. Idealne warunki na żagle czy windsurfing. Amatorów tego sportu zachęcam do odwiedzenia właśnie tego miejsca. Wiatr ciągle sprzyja ludziom przybywającym nad Balaton. Jest możliwość odpoczynku i jest okazja oraz miejsce do zabawy. Świetną sprawą były ścieżki prowadzące pomiędzy trzciną aż nad jezioro, gdzie od połowy wchodziliśmy po molo własnej roboty. Można było mieć małe wątpliwości co do wytrzymałości desek, ale chwila uwagi i cierpliwości nagrodzona została widokiem, którego się nie zapomina. Można by było tam siedzieć i leżeć, rozmawiać i marzyć bez końca. Balaton – jezioro słońca, którego zachód nad taflą wody jest czymś magicznym ;.)

Co roku nad jeziorem Balaton ma miejsce wiele imprez, o różnym charakterze. Jedną z bardziej znanych jest Balaton Sound. Impreza muzyczna na świeżym powietrzu, coś w sam raz dla fanów muzyki elektronicznej. Aby dowiedzieć się i sprawdzić co jeszcze można zobaczyć w pobliżu jeziora Balaton, zapraszam do strony internetowej WeLoveBalaton, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje; wina, gastronomia, aktywność sportowa nad jeziorem, miejsca do zwiedzania, zakwaterowanie, informacje o samym jeziorze i nadchodzących wydarzeniach czy nawet prognozę pogody. Nie masz pomysłu na upalny dzień? Odwiedź węgierskie morze – Balaton!

[AKTUALIZACJA 2016] – ponad rok temu odwiedziłem Balaton i pamiętam to jak dziś. Po ponad rocznej przerwie wracam za madziarską granicę i zmierzam ku jezioru marzeń, nad Balaton ;.) być może zrobię krótki filmik z wyjazdu ;.]