Długotrwała pamięć wzrokowa

Długotrwała pamięć wzrokowa

Co jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na pamięć wzrokową?

Co decyduje o tym, że przypominamy sobie ciągi liczb, hasła i inne warte zapamiętania formy dostępu do czegoś? 

Wchodząc dzisiaj przez drzwi do pracy, które otwierane są za pomocą kodu, znanego przez każdego pracownika, pomyślałem o tym jak wyrabia się u nas, nawyk zapamiętywania różnych kombinacji. Zazwyczaj taka kombinacja składa się z 4-6 cyfr, ewentualnie trzeba przed i po nacisnąć tzw. kluczyk lub znak nieformalnie nazywany płotkiem „#”. W innych przypadkach takich jak hasła czy numery PIN, NIP oraz REGON mamy do czynienia z różną ilością cyfr lub kombinacji cyfr i liter, małych lub dużych.

ZAPAMIĘTYWANIE

 

Jak pamięć wzrokowa, to od razu na myśl przychodzi zdolność do zapamiętywania twarzy. Niektórzy mają z tym problem i nie rozpoznają ludzi na ulicy. Często jesteśmy skupieni na jakimś zadaniu lub myślami jesteśmy gdzieś indziej, a to potrafi skutecznie nas zająć i odwrócić uwagę od otoczenia. Pole widzenia przybiera taką formę ||, gdzie przy pełnym skupieniu i koncentracji jest ono znacznie szersze i ma taki kształt \/. Z drugiej strony są osoby, które mają niebywałe predyspozycje do zapamiętywania twarzy, nie tylko osób, które poznało się w przeszłości, lecz takich, które mijane są codziennie pośród tłumu na ulicy.

Doszedłem do pewnych wniosków. Jak się okazuje nie trzeba być genetycznie uwarunkowanym żeby móc zapamiętywać obiekty, numery czy twarze z dużą dokładnością i skutecznością. Ważny jest sposób zapamiętywania. Jak skutecznie zapamiętywać? Odpowiedź na to pytanie jest chyba banalnie prosta. Po pierwsze musimy być zainteresowani tym co zapamiętujemy. Proste! Dużo łatwiej uczymy się i przyswajamy wiedze, gdy dany obiekt nas interesuje lub ciekawi. Co po krótkiej chwili zastanowienia ma dla każdego z nas sens. Co zrobi mężczyzna widząc atrakcyjną dziewczynę idącą ulicą? Gdzie spojrzy najpierw, na co zwróci uwagę? Zazwyczaj szukamy kontaktu wzrokowego. Wbrew pozorom wielu z mężczyzn patrzy w pierwszym momencie, właśnie na twarz, kierując swój wzrok na usta i oczy.

Zapamiętywanie jest procesem, podczas którego informacje docierające do organizmu są kodowane w systemie nerwowym. (…) Istnieją pod postacią śladów pamięciowych (engramów), które są materialną reprezentacją doznań i przeżyć

– ANDRZEJ AUGUSTYNEK

Dla mnie na zapamiętywanie zawsze miało wpływ na to, co w danym momencie, w danej sytuacji działo się obok lub jaką czynność/działanie wykonywaliśmy lub wykonujemy nadal przy okazji zapamiętywania lub odtwarzania danego ciągu cyfr czy twarzy. W Budapeszcie używałem 4-cyfrowego kodu do kamienicy, w której mieszkałem. Kod znam (znałem) na pamięć. Nigdy się nie zastanawiałem przy wpisywaniu, jak i co wpisuję. Do myślenia dała mi sytuacja, kiedy moi znajomi odwiedzili mnie w stolicy Węgier. Umówiliśmy się, że podam im kod do mieszkania i klucze, tak żeby nie musieli na mnie czekać pod drzwiami. Okazało się, że podawałem im kod trzy razy, za każdym razem w złej kolejności! Sam nie wierzyłem, że nie pamiętam tej kombinacji, zważywszy na fakt, że mieszkałem tam już ponad dwa miesiące. Sprawdziliśmy to razem wychodząc na zewnątrz i wpisując kod raz jeszcze. Zgadza się. Za pierwszym razem udało się dostać do środka.

Wychodzi na to, że miejsce, w którym używamy informacji zapamiętanych przez nas, czyli kodów, pinów oraz haseł, ma bardzo istotny wpływ na to w jakim stopniu pamiętamy ciąg cyfr czy mix cyfr i liter, w przypadku hasła. Na zapamiętywanie składają się wzrok, słuch czy powonienie. Dlatego np. perfumy, których używamy, aby pięknie pachnieć, bo przecież nie tuszować braku odwiedzin pod prysznicem, pomagają nam w przypominaniu wyuczonych informacji do egzaminu na studiach. Koszula, w której ćwiczymy przemówienie, daje nam komfort i poczucie pewności siebie w trakcie wykładu czy innego wystąpienia publicznego. Ponieważ, gdzieś mamy to w głowie, że w takim położeniu i formacie ćwiczyliśmy to przemówienie wcześniej.

Tak z pozoru drobne czynniki mają niezwykle istotny wpływ na to, jak zapamiętujemy. To z kolei przekłada się na sprawność i szybkość działania naszej pamięci, nie tylko wzrokowej. Warto pamiętać o tym kiedy będziemy przygotowywać się do czegoś, co ma dla nas istotne znaczenie, a tym bardziej kiedy będziemy rozliczani z efektów naszej pracy.